Kahramanmaraş Elbistan Devlet Hastanesi

Kahramanmaraş Elbistan 300 Yataklı Devlet Hastanesi’nin, Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Karaelbistan Beldesi’ndeki 125 dönümlük alana yapılması tasarlanmıştır.

Mimari tasarım, Projen Mimarlık’tan Nimet Aydın tarafından yapılmıştır. Statik tasarım, mimari tasarım göz önüne alınarak yapılmıştır.

Kahramanmaraş Elbistan 300 Yataklı Devlet Hastanesi, A-B-C-D-E-F-G olmak üzere 7 bloktan meydana gelmektedir. A ve B Bloklar tekil ve bağımsız bloklardır. Kendilerine ait bağımsız radye temelleri bulunmaktadır. C-D-E Blokları ve F-G Blokları -4.50 ve ±0.00 kotları arasında kalan izolatör katında bir blok olarak tasarlanmıştır. Bu yüzden C-D-E Bloklarının altında bir radye temel, F-G Bloklarının altında farklı bir radye temel mevcuttur. Mekanik elemanların kiriş altından geçip, kat yüksekliğini düşürmemesi için, tüm katlardaki tüm bloklar 30 cm. kalınlığında mantar döşeme tercih edilmiştir. Sadece A Bloğun dış çevresinde, yapının 1. Mod saniyesini aşağı düşürmek için kiriş kullanılmıştır. Binanın bazı yerlerindeki döşemelerde büyük boşluklar olduğundan dolayı, döşeme deplasmanlarının önüne geçmek için kiriş kullanılmıştır. Binanın kullanış amacına göre yükler, mimari proje esas alınarak uygulanmıştır.

Deprem yalıtımlı olarak tasarlanan binada, iki yalıtım düzlemi bulunmaktadır. Ana yalıtım düzlemi birinci kat kolonları üstündedir. Perdelerde, yalıtım düzlemi alt kısımda yapılarak, ikinci yalıtım düzlemi oluşmaktadır.

Detaylar

  • KonumKahramanmaraş, Türkiye
  • İşverenSağlık Bakanlığı
  • Kapalı Alan48.000 m²
  • Sözleşme Tarihi2014