Ulaşım Yapıları

Güvenli ulaşım için yenilikçi yaklaşımlar ...

Prota sektördeki 25 yılı aşkın bilgi ve tecrübesi ile otobüs terminallerinden metro istasyonlarına, havaalanlarından raylı sistemlere kadar bir çok ulaşım yapısı için müşterilerinin ihtiyacını karşılayacak çözümler üretmekte ve sunmaktadır. Ulaştırma sektöründe deneyimli ve uzman teknik ekibi ile planlama ve fizibilite çalışmaları, tasarım, proje ve inşaat yönetimi, tasarım ve yapım kontrollüğü hizmetlerini vermektedir.

Raylı Sistemler

Günümüzde, hem transit hem de yük taşımacılığında artan talebin yanında enerji fiyatlarının artması, sürdürülebilirlik ve çevresel endişeler gibi faktörler ulaşım sektörünün bazı zorluklarla karşı karşıya gelmesine neden olmuştur. Sektörde karşılaşılan bu zorluklar ve artan talep günlük hayatın çok önemli bir parçası haline gelen toplu taşıma da yeni çözümlerin üretilerek raylı sistemlerin yaygınlaştırılması ve mevcut sistemlerin modernizasyon gereğini ortaya çıkarmıştır.
 
Prota kendi bünyesinde yapmış olduğu araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile yeraltı ulaşım yapıları için yenilikçi geoteknik çözümler geliştirmiştir.

Bu konudaki uzmanlığımız ve imza atmış olduğumuz büyük projeler sayesinde Türkiye’de raylı sistemler alanında lider firmalardan bir tanesi konumuna ulaşmış bulunmaktayız.  Türkiye’nin en uzun metro hattı olan İstanbul Kadıköy-Kartal Metro projemiz 2012 yılında tamamlanarak işletmeye alınmıştır.

Dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden biri olan Marmaray CR3 projesi kapsamında JV ortağımız Eptisa ile birlikte avan projelerin hazırlanmasından detaylı projelendirme safhasına kadar çok disiplinli komple tasarım hizmeti  vermekteyiz.

Havacılık

Havacılık sektörü globalleşen dünya ekonomisinin vazgeçilmez bir parçası olarak son yıllarda en hızlı gelişen sektörlerdendir. Uluslararası ticaretin, turizmin ve yatırımın büyümesine katkı sağladığı gibi kıtalar arasında insanların buluşma noktalarıdırlar. Günümüzde sadece bir ulaşım sistemi olmanın dışında havaalanları şehirleri ve insanlarını temsil eden ikonik yapılar ve ulusal semboller olarak görülmektedirler. Bu nedenlerle tasarımları ile ön plana çıkmaktadırlar.
 
Prota, teknolojik ve yenilikçi tasarım anlayışı ve dünyanın önde gelen mimarlık firmaları ile işbirliği içerisinde yüksek performanslı, ekonomik ve güvenli havaalanı yapıları için ulusal ve uluslararası ölçekte tasarım ve mühendislik hizmeti vermektedir. Yapısal tasarım alanındaki yeteneğimiz sektörde havaalanı yapısal sistem tasarımı konusunda bizi önemli bir yere getirmiştir.