Ağca Mescit

Agca Mesjid1

Prota Tarihi Cami'nin ismik değerlendirme, performans analizi, güçlendirme tasarımı ve yapım kontrolluğu hizmetlerini sağlamıştır.

Adana'nın en eski Türk yapısı olarak bilinen Akça (Ağca) mescit, Ulu Cami Mahallesinde ve Ulu Cami’ye 60 metre mesafede, 2. Sokakla 4. Sokağın kesiştiği köşede bulunmaktadır. Ramazanoğlu Şahabeddin Bey zamanında Türkmen beylerinden biri olan Ağcabey tarafından yaptırılmış olduğu için bu adı almıştır. 1930'lu yıllarda müze deposu olarak kullanılan yapı, 1964'te ve 1998 depreminde ciddi ölçüde hasar gördükten sonra 2004'te Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tamir ettirilmiştir.

Eskiden, Türklerin yapmış oldukları eserlere eserin yapılış tarihini belirten yazılı kitabeler konulduğu gibi, bazı rumuzlarla da tarihlendirilmekte idi. Ebcet denilen bu şekil tarihlendirmeyi Akça mescit üzerinde de görülmektedir.

Ağca Mescit yapısı ile ilgili olarak yapılan çalışma kapsamında Prota Mühendislik, taşıyıcı sistem rölövesi ve hasar tespiti, 3-boyutlu analizler ve teknik müşavirlik hizmetleri vermiştir. Proje hizmetleri 2000 yılında tamamlanmış olup yapı 2004 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tamir ettirilmiştir.

Detaylar

  • KonumAdana, Türkiye
  • İşverenVakıflar Genel Müdürlüğü
  • Sözleşme Tarihi2000
  • MimarFatma Eren